Ustawienia

Ulubione 0
22
06.2024
Św. Tomasz More Mt 6,24–34
0,00 / 0,00

Wednesday, 10 maja 2023

Okres wielkanocny, J 15,1-8 
Św. Jan z Avila

Wyobraź sobie winny krzew. Dzień przechodzi w noc, zmieniają się pory roku, pada deszcz lub świeci słońce. W tym czasie latorośle powoli dojrzewają i wydają słodki owoc.

J 15,1-8 
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeśli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.

Trwanie może kojarzyć się z nicnierobieniem. Ale trwanie, o jakim słyszymy dziś w Ewangelii, jest działaniem, które wydaje owoc. To decyzja pozostania przy Jezusie pomimo przeciwności i opór wobec tego, co mogłoby tę decyzję złamać. Winna latorośl rośnie, doświadczając różnych warunków atmosferycznych. Na koniec wydaje owoc, który jest dowodem na sens trwania latorośli w krzewie. Jakie owoce swojej przyjaźni, trwania z Jezusem, dostrzegasz?

W procesie naszego duchowego wzrostu i wydawania owoców współdziała Bóg. To On oczyszcza nas, niczym ogrodnik doglądający winnego krzewu. Dzięki temu możemy wydać jeszcze obfitszy owoc, przez który Ojciec doznaje chwały. Bóg jest uwielbiony przez owoce, jakie przynosimy! Mając tego świadomość, możemy czynić dobro i doświadczać go na chwałę Pana. Jakim dobrem możesz dziś szczególnie uwielbić Boga?

Jezus mówi, że mamy w Nim trwać, a Jego słowa w nas. Im więcej przebywamy z Pismem Świętym, tym bardziej słowo Pana się w nas zakorzenia. Wówczas zostaje nam ono w pamięci, by we właściwej chwili przyjść ze światłem. Słuchając ponownie fragmentu Ewangelii, wybierz jedno zdanie lub słowo, które szczególnie do ciebie przemówi. Następnie pozwól mu trwać w sobie przez resztę dnia.

Jezu, niech Twoje słowa trwają we mnie, abym mógł każdego dnia przynosić obfity owoc ku chwale Twojego Ojca.

Chwała Ojcu…