23
03.2023
Św. Turybiusz z Mogrovejo J 5,31-47
0,00 / 0,00

Saturday, 04 lutego 2023

Okres zwykły, Mk 6,30-34
Św. Jan de Brito SJ

Zdarza się, że ogrom obowiązków zawodowych, rodzinnych lub innych nas przytłacza. Przypomnij sobie sytuację, gdy miałeś tak dużo do zrobienia, że nie wiedziałeś, za co najpierw się zabrać. 

Mk 6,30-34
Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco”. Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Odpłynęli więc łodzią na pustkowie, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich wyprzedzili. Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce niemające pasterza. I zaczął ich nauczać o wielu sprawach.

Apostołowie przychodzą do Jezusa opowiedzieć Mu o swojej pracy ewangelizacyjnej. W odpowiedzi słyszą polecenie, by odpocząć w odosobnieniu. Jezus wie, że nieustanne działanie na najwyższych obrotach może mocno osłabić człowieka. Troska o równowagę pomiędzy różnymi obowiązkami i potrzebami jest formą miłości. Wypocznij nieco – to słowa skierowane również do ciebie. Jak na nie reagujesz?

Nie wiemy, z jakim nastawieniem apostołowie przyszli do Jezusa. Mogli wyglądać na bardzo wyczerpanych, a mogli wręcz skakać z radości pod wrażeniem mocy Bożej, z którą nauczali i zdziałali wiele cudów. Gdy ma się wiele do zrobienia, można przeżywać przemęczenie i stres albo ekscytację i przypływ energii. W jaki sposób dbasz o to, by w twojej codzienności było więcej entuzjazmu i sił do działania?

Apostołowie nie podważali rady Jezusa, by odpocząć. Jednak tłum ludzi, który prawdopodobnie znał cuda Jezusa i Jego uczniów, usilnie nalegał na kontakt. Spójrz na postawę Jezusa. Widząc ten tłum, nie potrafił go zignorować. Jednocześnie pozwolił uczniom na zalecony i zasłużony odpoczynek. Jak w wolnym czasie możesz pomóc przepracowanym, by mogli chwilę odpocząć?

Tak jak apostołowie przyjdź do Jezusa i opowiedz Mu o wszystkim, co dzieje się aktualnie w twoim życiu. Porozmawiaj z nim o przemyśleniach z dzisiejszej modlitwy. 

Chwała Ojcu…