08
12.2022
Niepokalane Poczęcie Najśw. Maryi Panny (uroczystość) Łk 1,26–38
0,00 / 0,00

Wednesday, 23 listopada 2022

Okres zwykły, Łk 21,12-19
Bł. Michał Augustyn Pro

Wyobraź sobie, że Jezus chce iść wraz z tobą do ludzi, których dzisiaj spotkasz – w pracy, na uczelni, w domu, na spacerze. Zobacz, jak patrzą na was napotkane osoby.

Łk 21,12-19
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.

Jezus, gdy mówi o przemocy i prześladowaniu, zapowiada los swoich przyjaciół – los, którego źródło jest w ukrzyżowaniu. Uczniowie Jezusa nie uniknęli ran, obelg, więzienia, odrzucenia, nie uniknęli też śmierci z rąk innych ludzi. Co czujesz, wiedząc, co stało się z Jezusem, a potem z Jego apostołami?

Duch Święty ma być pomocą w sytuacji, gdy po ludzku już nie potrafisz sobie poradzić z obroną swoich wartości, z obroną tego, co kochasz całym sercem. Przypomnij sobie, czego brakowało ci w takiej sytuacji. Słów? Argumentów? Pewności siebie? 

Ocalenie życia ma przede wszystkim wymiar duchowy, nie fizyczny. Bóg, uznając cię za swoje dziecko, obiecał ci Królestwo Boże. Jego początek jest tu, na ziemi, w każdym momencie szczęścia, bliskości Boga, uśmiechu. Ale nie ma końca, bo radość w Bogu jest nieskończona. Słuchając raz jeszcze słów Ewangelii, odpowiedz sobie, czy wierzysz, że pomimo trudnych warunków Duch Jezusa będzie przez ciebie działał?

Opowiedz Jezusowi o tym, co szczególnie poruszyło cię w dzisiejszej modlitwie. Jeżeli chcesz, poproś o to, co może ci być najbardziej potrzebne, by składać świadectwo wiary.

Chwała Ojcu…