08
12.2022
Niepokalane Poczęcie Najśw. Maryi Panny (uroczystość) Łk 1,26–38
0,00 / 0,00

Sunday, 13 listopada 2022

Okres zwykły, Łk 21,5–19
XXXIII niedziela zwykła

Wsłuchaj się w słowa Jezusa, który przemawiając w świątyni, przygotowuje uczniów na trudne czasy.

Łk 21,5–19 
Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: „Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”. Zapytali Go: „Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?” Jezus odpowiedział: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: «To ja jestem» oraz: «Nadszedł czas». Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw «musi się stać», ale nie zaraz nastąpi koniec”. Wtedy mówił do nich: „«Powstanie naród przeciw narodowi» i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.

Zapowiedź końca świata może budzić lęk. Stąd rodzą się pytania: kiedy? jak? co ze mną będzie? Każdy z nas może jednak już teraz przeżywać swój „mały koniec świata”: strata kogoś bliskiego, koniec pomyślnego okresu w życiu, nagła choroba lub wypadek, utrata pracy. Jeśli były w twoim życiu takie trudne sytuacje, co pomogło ci przez nie przejść? Czego dzięki temu dowiedziałeś się o sobie?

Dramatyczne sytuacje mogą skłaniać do różnych wątpliwości, załamania wiary, pójścia za fałszywymi prorokami. Stąd Jezus tak mocno podkreśla konieczność czujności, zwłaszcza wobec możliwych prześladowań. Obiecuje dać wszystko, co jest potrzebne do pokonania trudności i do ocalenia życia. Życia, które się nie kończy – do życia wiecznego, poza czasem. Trzeba nam tylko wytrwać przy Bogu do końca. Co odzywa się w twoim sercu, gdy słyszysz takie zalecenie od Jezusa?

Na koniec możesz pomodlić się o siłę do wytrwania przy Jezusie w swojej codzienności, niezależnie od sytuacji.

Chwała Ojcu…