02
10.2022
XXVII niedziela zw. Łk 17,5-10
0,00 / 0,00

Monday, 05 września 2022

Okres zwykły, Łk 6,6–11
Św. Matka Teresa z Kalkuty

Spróbuj przywołać zdarzenie, gdy wydawało ci się, że jesteś w sytuacji bez wyjścia. Nie wiedziałeś, co zrobić, dokąd pójść. Może nawet trudno ci było wykonać jakiś ruch, wstać z łóżka, wołać do Boga... Zobacz, gdzie byłeś i jaką drogę przeszedłeś do tego miejsca, w którym jesteś teraz.

Łk 6,6–11
W szabat Jezus wszedł do synagogi i nauczał. A był tam człowiek, który miał uschłą prawą rękę. Uczeni zaś w Piśmie i faryzeusze śledzili Go, czy w szabat uzdrawia, żeby znaleźć powód do oskarżenia Go. On wszakże znał ich myśli i rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: „Podnieś się i stań na środku!” Podniósł się i stanął. Wtedy Jezus rzekł do nich: „Pytam was: Czy wolno w szabat czynić coś dobrego, czy coś złego, życie ocalić czy zniszczyć?” I spojrzawszy dokoła po wszystkich, rzekł do niego: „Wyciągnij rękę!” Uczynił to, i jego ręka stała się znów zdrowa. Oni zaś wpadli w szał i naradzali się między sobą, jak mają postąpić wobec Jezusa.

Jezus przyszedł do synagogi, w której był pewien człowiek... Być może przybył tam z jakimiś oczekiwaniami lub szukał schronienia. Dzięki temu, że był w synagodze, mógł usłyszeć naukę Jezusa. Mógł spotkać Osobę, która okazała się jego Wybawieniem... Spróbuj postawić się w jego sytuacji. Gdzie ciebie Jezus mógłby spotkać, jeśli miałbyś w życiu trudny czas?

Podnieść się i stanąć na środku. Tak by wszyscy widzieli, że niemożliwe staje się możliwe. Tak by inni też mogli uwierzyć. Spojrzenia ludzkie mogą wywoływać dyskomfort, jednak nie to jest najważniejsze. Jezus obdarowuje człowieka czymś dobrym. Dzięki temu będzie szczęśliwszy. Co rodzi się w tobie na myśl, że Jezus może cię uzdrowić w tych miejscach, gdzie tego potrzebujesz? 

Jezus mówi do człowieka, by wyciągnął rękę. A człowiek przez cały fragment nie wypowiada ani słowa. Po prostu robi to, o co Jezus go prosi. Wyciągnij rękę – bym mógł ją uzdrowić. Byś był zdolny wyciągać rękę do drugiego człowieka. Za chwilę usłyszysz ponownie tekst Ewangelii. Zwróć uwagę na spojrzenia Jezusa i uzdrawianego przez Niego człowieka. 

Na koniec powiedz Jezusowi, co najbardziej poruszyło cię w tej modlitwie. Posłuchaj, co On chce ci odpowiedzieć.

Chwała Ojcu…