Ustawienia

Ulubione 0
05
07.2025
Św. Maria Goretti Mt 9,14-17
0,00 / 0,00

Friday, 10 czerwca 2022

Okres zwykły, Mt 5,27–32
Bł. Bogumił-Piotr

Wyobraź sobie, że siedzisz wśród uczniów i słuchacie wspólnie Jezusa. Zwróć uwagę na to, co najbardziej porusza cię dzisiaj w Jego słowach. 

Mt 5,27–32
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Nie cudzołóż». A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: «Jeśli ktoś chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy». A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa”.

To, co Jezus opowiada dzisiaj uczniom o grzechu cudzołóstwa, możemy odnieść do każdego grzechu. Rodzi się on w naszym sercu pod wpływem jakiegoś bodźca. Jeśli wtedy nie odrzucimy pokusy, może ona dyktować nam działanie, a nawet prowadzić do decyzji brzemiennych w skutkach dla naszego życia. Jak widzisz ten proces w swoim życiu?

Pójście za emocjami, impulsywne działanie czy wreszcie decyzja woli mogą nas coraz bardziej oddalać od drugiego człowieka, niszczyć relacje. Jezus pokazuje dziś także ten problem – że każdy nasz grzech ma również wymiar społeczny. Może być impulsem do kolejnych grzechów, do rozprzestrzeniania się zła. Przyjrzyj się temu, jak w ostatnim czasie odrzucenie przez ciebie pokusy zatrzymało ten proces, jakie przyniosło dobre owoce.

Jezus, opisując walkę z pokusą, używa radykalnych obrazów. Być może chce nam przez to przekazać, że z grzechem trzeba rozprawiać się zdecydowanie, obnażać jak najszybciej jego prawdziwe oblicze. Święty Ignacy używał w tym celu rachunku sumienia zwanego dzisiaj kwadransem uważności. W jaki sposób ty radzisz sobie w codzienności z rozpoznawaniem poruszeń serca, motywacji swoich działań i decyzji? 

Porozmawiaj z Jezusem o tym, co było dla ciebie najważniejsze w dzisiejszej modlitwie

Chwała Ojcu…

--------------------------