06
07.2022
Bł. Maria Teresa Ledóchowska Mt 10,1–7
0,00 / 0,00

Tuesday, 24 maja 2022

Okres wielkanocny, J 16,5-11
Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych

Wyobraź sobie, jak Jezus rozmawia z uczniami o swoim odejściu do Ojca. Zauważ, jak troszczy się o nich, aby nie zostali sami, bez pomocy i opieki.

J 16,5-11
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Teraz idę do Tego, który Mnie posłał, a nikt z was nie pyta Mnie: „Dokąd idziesz?” Ale ponieważ to wam powiedziałem, smutek napełnił wam serce. Jednakże mówię wam prawdę: Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Paraklet nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, to poślę Go do was. On zaś, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie. O grzechu – bo nie wierzą we Mnie; o sprawiedliwości zaś – bo idę do Ojca i już Mnie nie ujrzycie; wreszcie o sądzie – bo władca tego świata został osądzony”. 

Jezus chce przygotować swoich uczniów na swoje odejście. W serdecznej rozmowie wskazuje, dlaczego Jego powrót do Ojca w niebie jest konieczny. Rozumie, jak bardzo uczniowie potrzebują Jego bliskości i jest im smutno z powodu rozstania. Dlatego zapewnia ich, że nie zostaną sami! On nadal będzie z nimi, ale w inny sposób niż do tej pory. Będzie obecny w każdym miejscu i czasie przez swojego Ducha. Jak wygląda twoja uważność na obecność Ducha Świętego, Parakleta? 

Jezus wyjaśnia, jak owocne jest działanie Ducha Świętego. To Duch przypomina nam o wszystkich dziełach dokonanych przez Boga, a dzięki tej pamięci nie dajemy się zwieść myślom, które zaprzeczają towarzyszeniu i trosce Boga. On prowadzi nas drogą prawdy i pomaga odróżniać ją od fałszu. Przekonuje nas o grzechu oraz konieczności przyjęcia zbawienia. On tworzy wspólnotę Kościoła, jest źródłem odnowy i świętości każdego z nas. Gdzie szczególnie dostrzegasz działanie Ducha Świętego? 

Duch Święty jest niezawodnym przyjacielem i przewodnikiem. Prowadzi każdego z nas do pełnej prawdy.  Odsłania ją stopniowo. Rozumie nasze zagubienie, nasze lęki i słabości. Wie, jak bardzo potrzebujemy Jego mocy i mądrości! Dlatego udziela nam według swej hojności, ale i naszych możliwości. On nas umacnia i pociesza. Co robisz, aby Duch Święty mógł działać w tobie i przez ciebie? 

Porozmawiaj z Jezusem jak z przyjacielem o działaniu Ducha Świętego w twoim życiu. 

Chwała Ojcu…