23
01.2022
III niedziela zwykła Łk 1,1–4. 4,14–21
0,00 / 0,00

Tuesday, 04 stycznia 2022

Okres Narodzenia Pańskiego, J 1,35-42
Św. Elżbieta Seton

Gdziekolwiek się teraz znajdujesz, wyobraź sobie, że właśnie obok ciebie przechodzi lub przysiada się Jezus. Zwróć uwagę na to, jak się zachowuje. 
Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Jana. 

J 1,35-42 
Jan stał wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: „Oto Baranek Boży”. Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś, odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: „Czego szukacie?” Oni powiedzieli do Niego: „Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?” Odpowiedział im: „Chodźcie, a zobaczycie”. Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej. Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: „Znaleźliśmy Mesjasza” – to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus, wejrzawszy na niego, powiedział: „Ty jesteś Szymon, syn Jana; ty będziesz nazywał się Kefas” – to znaczy: Piotr. 

Spotykamy się z innymi ludźmi z różnych powodów ‒ czasami z konieczności lub dla przyjemności, regularnie lub jednorazowo. Wiele ze spotkań jest pierwszymi, a niektóre okażą się ostatnimi. Chociaż nieraz trudno nam określić znaczenie konkretnego spotkania dla całego naszego życia, to wiemy, że każde z nich jest niepowtarzalne. Tak jak to, które wydarzyło się dawno temu około godziny dziesiątej. Spróbuj przypomnieć sobie twoje dzisiejsze spotkania. 

Proste pytania i krótkie odpowiedzi z opisu pierwszego spotkania Jezusa z Andrzejem i Janem nie są w stanie wystarczająco przedstawić nam jego bogactwa. Przekonują nas jednak o tym, że każde spotkanie może okazać się początkiem wspaniałej przygody. Na czym polega twoje spotykanie Jezusa Chrystusa w dzisiejszym dniu? Gdzie mógłbyś, gdzie mogłabyś Go dostrzec? 

Spotkanie Jezusa tak wpłynęło na Andrzeja, że postanowił podzielić się nim ze swoim bratem Szymonem. Tak jedno dobre spotkanie może prowadzić do kolejnych. Jak reagujesz na myśl, że troska o każde spotkanie pozwala ci zachować szansę na spotkanie Boga-człowieka? Nie tylko podczas modlitwy, ale także w twarzy bliźniego. 

Panie, proszę pomóż mi zaangażować się z pasją w każde spotkanie, aby uczynić je znaczącym. 

Chwała Ojcu…