Ustawienia

Ulubione 0
02
05.2024
Św. Atanazy J 15,9-11
0,00 / 0,00

Monday, 06 czerwca 2016

Okres zwykły, Mt 5, 1-12
św. Norberta, biskupa
Poproś Ducha Świętego o łaskę modlitwy. Wyobraź sobie, że jesteś na górze, w gronie uczniów słuchających Jezusa.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza
Mt 5, 1-12
Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:
«Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami».


Jezus mówi: „Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was”. Lubisz być w życzliwych relacjach z ludźmi, być docenianym w pracy, nauce, w gronie znajomych. To naturalne. Mniej oczywiste jest to, że również ludzka krytyka i nieżyczliwość jest ci potrzebna dla twojego dobra.

Kiedy ktoś zwraca nam uwagę, być może zauważa nasz błąd, rodzi się w nas gniew. Krytyka jednak może pomóc poprawiać nasze błędy. Jak na nią reagujesz? Czy potrafisz dostrzegać to, co w krytyce jest słuszne i domaga się od ciebie zmiany? Czy potrafisz uznać rację drugiej strony i przyznać się do winy i błędu?

Krytyka i sprzeciw może także być próbą charakteru i wytrwałości oraz drogą do oczyszczania nazbyt egocentrycznych motywacji. Czy potrafisz dążyć do dobra pomimo sprzeciwów i nieuzasadnionej nieprzychylności? Czy nie zniechęcasz się zbyt szybko, gdy twoje wysiłki nie zostają docenione?

Na koniec proś, byś umiał patrzeć na trudności i sprzeciw na swojej drodze z perspektywy jej celu – oglądania Boga twarzą w twarz – i by takie widzenie było dla ciebie źródłem radości.