Ustawienia

Ulubione 0
26
04.2024
Św. Piotr Betancur J 14,1–6
0,00 / 0,00

Saturday, 08 kwietnia 2017

Wielki Post, J 11, 45-57
Dzień powszedni

             

Lęk jest naturalną reakcją na niebezpieczną sytuację. Problem pojawia się wtedy, gdy lęk zaczyna stawać się irracjonalny i gdy motywuje działania.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Jana
J 11, 45-57
Wielu spośród Żydów przybyłych do Marii, ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego. Niektórzy z nich udali się do faryzeuszów i donieśli im, co Jezus uczynił. Wobec tego arcykapłani i faryzeusze zwołali Najwyższą Radę i rzekli: «Cóż my robimy wobec tego, że ten człowiek czyni wiele znaków? Jeżeli Go tak pozostawimy, to wszyscy uwierzą w Niego, i przyjdą Rzymianie, i zniszczą nasze miejsca święte i nasz naród». Wówczas jeden z nich, Kajfasz, który w owym roku był najwyższym kapłanem, rzekł do nich: «Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod uwagę, że lepiej jest dla was, gdy jeden człowiek umrze za lud, niż miałby zginąć cały naród». Tego jednak nie powiedział sam od siebie, ale jako najwyższy kapłan w owym roku wypowiedział proroctwo, że Jezus miał umrzeć za naród, a nie tylko za naród, ale także, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno. Tego więc dnia postanowili Go zabić. Odtąd Jezus już nie występował wśród Żydów publicznie, tylko odszedł stamtąd do krainy w pobliżu pustyni, do miasteczka, zwanego Efraim, i tam przebywał ze swymi uczniami. A była blisko Pascha żydowska. Wielu przed Paschą udawało się z tej okolicy do Jerozolimy, aby się oczyścić. Oni więc szukali Jezusa i gdy stanęli w świątyni, mówili jeden do drugiego: «Cóż wam się zdaje? Czyżby nie miał przyjść na święto?» Arcykapłani zaś i faryzeusze wydali polecenie, aby każdy, ktokolwiek będzie wiedział o miejscu Jego pobytu, doniósł o tym, aby Go można było pojmać.

Wielu świadków wskrzeszenia Łazarza uwierzyło w Jezusa. Z tego powodu przywódcy religijni Żydów bardzo się zaniepokoili. Ten lęk doprowadził do irracjonalnej reakcji, sprawił, że zaczęli snuć niezwykle przesadzone wizje katastrofy, którą miałaby sprowadzić interwencja Rzymian. Czy zauważasz w swoim życiu takie sytuacje rozrastającego się lęku?

W irracjonalnym lęku o siebie, o swoją reputację, o kontrolę i władzę, łatwo wybrać tak zwane mniejsze zło. Mogą to być drobne oszustwa, ale też zniszczenie dobrego imienia innej osoby,  czy nawet poświęcenie jej życia. Kiedy zdarzało ci się wybierać owo mniejsze zło?  

Fakt, że Jezus wycofał się z okolic Jerozolimy pokazuje, że był w pełni świadomy niebezpieczeństwa. W tej atmosferze napięcia udaje się do małej miejscowości, w pobliżu pustynnego miejsca. Prawdopodobnie potrzebował pobyć z Ojcem sam na sam. Pragnął odnowić swoje zawierzenie Ojcu, ufność w Boży plan. Jak ty reagujesz w napiętych sytuacjach?

Porozmawiaj z Jezusem o swoich lękach, o napięciach i konfliktach, które przeżywasz. Proś, aby pomógł ci właściwie zareagować w tych sytuacjach. Módl się, aby Jego miłość łagodziła każdy twój lęk.