opcje zaawansowane (rozwiń)zaawansowane
opcje zaawansowane (zwiń)zwiń

Ignacjańska droga uważności

Umiejętność dobrego i świadomego przeżywania każdej chwili życia jest drogą do szczęścia, do pokoju wewnętrznego i do pełni życia. Tę umiejętność dzisiaj często nazywamy ‘uważnością’. Choć brzmi nowocześnie, to jest to zdolność, którą człowiek musiał wypracowywać w każdym pokoleniu.
Św. Ignacy Loyola w swoich Ćwiczeniach Duchownych proponuje szczególną szkołę uważności. Możemy się jej nauczyć krok po kroku.

Zapraszam Cię na wędrówkę po ignacjańskich drogach uważności. Zwolnij tempo życia, zatrzymaj się, zobacz to, czego nie znałeś, przeżyj nowe doświadczenia. Nie pozwól twemu życiu przeciekać ci przez palce, ‘carpe diem – chwytaj dzień’ i naprawdę żyj!

Daj sobie czas, aby powędrować szlakiem uważności. A właśnie, czas. Po każdym rozważaniu zaproponuję ci niezadługie ćwiczenie. Św. Ignacy, kiedy uczy nas uważności, mówi, byśmy robili coś przez czas potrzebny do odmówienia Zdrowaś Maryjo czy Ojcze nasz. My będziemy robili ćwiczenia przez czas jednego Ojcze nasz. To tylko kilkadziesiąt sekund dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do ignacjańskiej metody liczenia czasu. Ćwiczenie możesz wykonać zaraz po rozważaniu, ale też wracaj do niego kilkakrotnie w ciągu dnia. Możesz też robić notatki. Pomogą w zauważeniu zmian, pokażą ci progres, pozwolą ci wrócić kiedyś do przeżyć tej chwili.

Na tyle, na ile to będzie możliwe, zastosujemy w naszej drodze uważności metodę św. Ignacego. Każda z serii będzie miała 10 elementów: 8 odcinków, a po nich dwie powtórki. To jest ważny element ćwiczenia się w uważnym życiu. Sprzyja pogłębianiu i lepszemu przyswojeniu rozważanych treści.
Ignacjańska droga uważności to pomoc, aby świadomie żyć. To tylko krótka chwila, ale potraktuj ją jako bramę do ciekawego i intensywnego przeżywania swojego życia. Naprawdę warto!

Nowemu cyklowi rozważań w ramach Modlitwy w Drodze będzie patronował św. Ignacy Loyola. Ignacjańska droga uważności oparta będzie na Ćwiczeniach Duchownych św. Ignacego. Może być pomocą do bardziej świadomego życia, jak też do lepszego przeżywania naszej codziennej pracy duchowej, modlitwy i medytacji. Zapraszam do wspólnej wędrówki po ignacjańskiej drodze uważności. 
o. Paweł Kosiński SJ

 

Ignacjańska droga uważności 1 sezon | o. Paweł Kosiński SJ

Ignacjańska droga uważności 2 sezon | o. Paweł Kosiński SJ

 

 

 

o. Paweł Kosiński SJ
(ur. 1961), Obecnie koordynator Modlitwy w drodze. Współpracuje z chicagowskim Radiem Deon. Wcześniej duszpasterz środowisk polonijnych, duszpasterz akademicki w Opolu.

Lektor, montaż
o. Paweł Kosiński SJ