opcje zaawansowane (rozwiń)zaawansowane
opcje zaawansowane (zwiń)zwiń

19 grudnia, O radix Jesse!


O radix Jesse, qui stas in signum populorum, super est quem continebunt reges os suum, quem gentes deprecabuntur: veni ad liberandum nos, jam noli tardare.


Antyfony “O” są z jednej strony naszą modlitwą skierowaną do Pana, przywołującą Jego przyjście; z drugiej zaś są one niezwykłą opowieścią o tym, kim jest oczekiwany Zbawiciela. Trzeba jednak pamiętać, że w Jezusie nie ma rozdziału między Jego tożsamością i Jego misją. Właściwie nie tyle powinniśmy mówić, że nas zbawił, odkupił, złożył ofiarę i przebóstwił, ale że On jest zbawieniem, odkupieniem, ofiarą i naszym przebóstwieniem. Jak mówił niemiecki teolog Karl Rahner: „Zbawiciel jest zbawieniem, a nie tylko nauką i obietnicą”.

O Korzeniu Jessego, który się wznosisz jako znak dla narodów, przed Tobą zamilkną królowie, a ludy modlić się będą do Ciebie; przyjdź nas wyzwolić, już dłużej nie zwlekaj.

Kolejna z wielkich adwentowych antyfon rozpoczyna się od tytułu zaczerpniętego od Izajasza, który prorokował: „I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni” (11, 1.10). Jesse był ojcem króla Dawida, który w szczególnie trudnych momentach historii Izraela był gwarantem i ostoją spełniania się Bożych obietnic. Dlatego też w Narodzie Wybranym zrodziło się przekonanie, że Mesjasz będzie potomkiem Dawida.

Do dzisiaj w sztuce, szczególnie ikonografii prawosławnej, istnieje przedstawienie nazywane drzewem Jessego. Na samym dole, niczym korzeń drzewa, jest Jesse pogrążony we śnie. Z niego zaś wyrasta wielkie drzewo przedstawiające kolejnych jego potomków. Zwieńczeniem, samą koroną drzewa jest postać Maryi z dzieciątkiem na rękach – pięknym owocem drzewa.

Ważna symbolika ukryta jest też w rodowodzie Jezusa z Ewangelii św. Mateusza. Rodowód jest podzielony na trzy części. Od Abrahama do Dawida mija 14 pokoleń, od Dawida do przesiedlenia babilońskiego 14 pokoleń, i od przesiedlenia do Jezusa, który rodzi się z Maryi – 14 pokoleń. Liczba 14 nie jest tu przypadkowa. Jest to suma trzech cyfr: 4 + 6 + 4. W języku hebrajskim każdej literze alfabetu przyporządkowana jest cyfra. 4 oznacza literę dalet. 6 natomiast literę waw. Suma liczb 4 + 6 + 4 daje wyrażenie DWD, które zwokalizowane, brzmi Dawid. Dlatego w dzisiejszej antyfonie wołamy, jakby  już zniecierpliwieni, „nie zwlekaj dłużej i przyjdź”, aby i w naszym życiu wypełnić wszystkie obietnice tak, jak wypełniłeś obietnicę, że Mesjasz będzie z rodu króla Dawida.

WYKONANIE

Tekst: Ks. Krzysztof Porosło

Czytają: Agnieszka Jaworska i ks. Paweł Figura SDB.

Opracowanie muzyczne:
Wojciech Sobczuk SJ i Paweł Nawrocki.

Śpiew antyfon: dominikańscy bracia z Blackfriars Hall w Oksfordzie
Śpiew gregoriański: Żeński zespól wokalny FLORES ROSARUM
Album: STANIĄTKI Moniales Ordinis Sancti Benedicti