Ustawienia

Ulubione 0
18
04.2024
Św. Ryszard Pampuri J 6,44-51
0,00 / 0,00

Monday, 29 marca 2021

Wielki Post, J 12,1–11 
Wielki Poniedziałek

Wyobraź sobie, że jesteś uczestnikiem spotkania Jezusa z przyjaciółmi na uczcie w domu Łazarza. Słuchając tekstu Ewangelii, zobacz siebie obok klęczącej przy Jezusie Marii.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Jana
J 12,1–11 
Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta usługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego, drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi stopy, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku. Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z Jego uczniów, ten, który Go miał wydać: „Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?” Powiedział zaś to nie dlatego, że dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem i mając trzos, wykradał to, co składano. Na to rzekł Jezus: „Zostaw ją! Przechowała to, aby Mnie namaścić na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, Mnie zaś nie zawsze macie”. Wielki tłum Żydów dowiedział się, że tam jest; a przybyli nie tylko ze względu na Jezusa, ale także by ujrzeć Łazarza, którego wskrzesił z martwych. Arcykapłani zatem postanowili zabić również Łazarza, gdyż wielu z jego powodu odłączyło się od Żydów i uwierzyło w Jezusa.

„Oddaj wszystko Bogu!” – tak często powtarza się to zdanie, że można uznać je za slogan. Możesz się czasem pytać: Oddać wszystko, czyli co? W jaki sposób? Maria wylała na stopy Jezusa olejek wart trzysta denarów. Judasz uznał to za marnotrawstwo. Co, według ciebie, posiadasz tak cennego, że bez tego nie wyobrażasz sobie dalszego życia? Czy klęcząc obok Marii, potrafisz złożyć to u stóp Jezusa?

Jezus delikatnie zwraca uwagę Judaszowi, jak różne mogą być motywy działania. Zwłaszcza gdy dotyczą celów uważanych powszechnie za godne szacunku. Czasem może to być satysfakcja z własnej szlachetności; czasem – zwykła chęć zysku. Przypomnij sobie, jaki tak zwany dobry uczynek zdarzyło ci się ostatnio wykonać wobec kogoś. Stań uczciwie wobec siebie i zastanów się: czy było to zupełnie bezinteresowne, czy też dostarczyło ci to jakiejś korzyści? 

Jezus w opisywanej scenie wie, że za kilka dni dojdzie do Jego śmierci i pogrzebu. Oddaje w ten sposób życie – także za ciebie. Podobnie zagrożony śmiercią jest Łazarz, który doświadczył cudu wskrzeszenia. Teraz przyciąga ludzi do Jezusa, wzbudzając wrogość arcykapłanów. Jaka jest w tobie gotowość do oddania wszystkiego, a więc także życia, za przyznanie się do wierności Bogu? Nie odpowiadaj od razu, ale pobądź z tym pytaniem, słuchając jeszcze raz Ewangelii.

Pomódl się o odwagę zaufania Bogu we wszystkim, co cię spotyka w życiu, o łaskę trwania przy Nim niezależnie od sytuacji.

Chwała Ojcu…