Ustawienia

Ulubione 0
25
04.2024
Święto św. Marka Ewangelisty Mk 16,15–20
0,00 / 0,00

Saturday, 20 marca 2021

Wielki Post, J 7,40-53 
św. Aleksandra

Wyobraź sobie grupę słuchaczy Jezusa, stojących obok siebie i dyskutujących. Nagle zaczyna pojawiać się wśród nich jakieś napięcie, ktoś ma odmienne zdanie, przeciwne do reszty. Bądź “uczestnikiem” tej sceny. 

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Jana.
J 7,40-53 
Wśród tłumów słuchających Jezusa odezwały się głosy: „Ten prawdziwie jest prorokiem”. Inni mówili: „To jest Mesjasz”. „Ale – mówili drudzy – czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem, skąd był Dawid?” I powstał w tłumie rozłam z Jego powodu. Niektórzy chcieli Go nawet pojmać, lecz nikt nie podniósł na Niego ręki. Wrócili więc strażnicy do arcykapłanów i faryzeuszy, a ci rzekli do nich: „Czemu go nie pojmaliście?” Strażnicy odpowiedzieli: „Nigdy jeszcze nikt tak nie przemawiał jak ten człowiek”. Odpowiedzieli im faryzeusze: „Czyż i wy daliście się zwieść? Czy ktoś ze zwierzchników lub faryzeuszy uwierzył w Niego? A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty”. Odezwał się do nich jeden spośród nich, Nikodem, ten, który przedtem przyszedł do Niego: „Czy Prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw nie przesłucha i nie zbada, co on czyni?” Odpowiedzieli mu: „Czy i ty jesteś z Galilei? Zbadaj i zobacz, że żaden prorok nie powstaje z Galilei”. I rozeszli się – każdy do swego domu.

Choć Jezus nie wypowiada dziś żadnego słowa, spór o Jego osobę jest bardzo żywy. Wśród tłumu jest rozłam, wśród faryzeuszy także. Strażnicy są zagubieni i bezradni. Podobnie w naszym życiu obserwujemy spory i nierzadko w nich uczestniczymy. W takich momentach tylko spojrzenie z dystansem i próba usłyszenia drugiego bez oceniania pozwala przejść ponad rozłamem. Nie jest to łatwe, ale nie jesteś w tym sam. Zobacz, jaka jest twoja postawa w konfliktach? 

Niekiedy mnóstwo naszych schematów, założeń czy zranień, blokuje nas przed poznaniem drugiego lub prawdy, jaką chce nam przekazać. Jest w nas jakaś niezgoda i powątpiewanie. Podobnie zapewne czuli się prorocy. Mimo że byli głosem Słowa Bożego, ludzie zamykali przed nimi serca i uszy. Jakie twoje schematy zamykają cię na poznanie siebie, drugiego i Jezusa?

Ujmującą serce postawą, jaką możemy odczytać z dzisiejszego Słowa, jest  wolność, jaką widzimy u Nikodema i strażników. Ta wolność nie jest ich dziełem, ale darem, jaki otrzymali od Jezusa poprzez otwarcie swoich serc. Jego Słowo jest żywe i skuteczne, gdy przyjmujemy je z wiarą. Ono ma moc przemienić każdego od wewnątrz, uwolnić od lęku, niepokoju i zamętu. Z jaką wiarą podchodzisz do słów i mocy Jezusa?

Stań na koniec tej modlitwy przed Panem, który widzi i zna twój trud, twoje zmagania i zaangażowanie. Niech wdzięczność wypełni twoje serce, bo Pan cię kocha takiego, jakim jesteś.

Chwała Ojcu…