Zabiegani, zajęci wieloma sprawami, szukamy jednoznacznych instrukcji i wytycznych, bo nie mamy czasu na refleksję. Jezus w dzisiejszej Ewangelii pokazuje, że królestwo Boże to nie punkt zbiórki przed ewakuacją, ale rzeczywistość, w której jesteśmy zanurzeni. 

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Łukasza
Łk 17,20–25 
Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: „Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dostrzegalny; i nie powiedzą: «Oto tu jest» albo: «Tam». Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest”. Do uczniów zaś rzekł: „Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie ujrzeć choćby jeden z dni Syna Człowieczego, a nie zobaczycie. Powiedzą wam: «Oto tam» lub: «Oto tu». Nie chodźcie tam i nie biegnijcie za nimi. Bo jak błyskawica, gdy zabłyśnie, jaśnieje od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego. Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie”. 

Jezus, przychodząc na świat, przyniósł nam królestwo Boże. Atrybuty Jego królowania różnią się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Bez wpatrywania się w Jezusa ciężko je rozpoznać. Faryzeusze pytali Jezusa o wiele spraw, ale czy chcieli usłyszeć i przyjąć odpowiedź? Pomyśl, jak często pytania, które ty zadajesz, prowadzą do prawdy? 

Uczeń to ten, który przyjął Jezusa jako jedynego Pana, Zbawiciela i autorytet, a więc już żyje w królestwie Bożym i powinien być odporny na uderzenia ze strony świata. Ale Jezus zna ludzką kondycję, więc uprzedza uczniów, przygotowuje ich na pustkę i strach po Jego śmierci. Wiemy, że spokojne życie usypia czujność serca, dopiero kryzysy weryfikują zaufanie do Pana. Co jest moim „zabezpieczeniem” na trudny czas?

Jezus, mówiąc o swoim powrocie, podkreśla, że nie przegapimy tego momentu, bo będzie oczywisty jak błyskawica. Nie musimy tracić energii na wypatrywanie „końca świata”.  Słuchając ponownie słów Ewangelii, przyjrzyj się, czy twoje życie pociąga innych radością, pokojem, obfitością. 

Proś Pana o łaskę przyjęcia sercem Jego słów, abyś już teraz zaznał pokoju królestwa Bożego 

Chwała Ojcu…