Ustawienia

Ulubione 0
25
04.2024
Święto św. Marka Ewangelisty Mk 16,15–20
0,00 / 0,00

Friday, 06 września 2019

Okres zwykły, Łk 5,33–39
bł. Michał Czartoryski

„Bóg jest młody!” To słowa Papieża Franciszka. Posłuchaj, jakiego życia pragnie dla ciebie Jezus. 

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Łukasza
Łk 5,33–39 
Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa: „Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, podobnie też uczniowie faryzeuszów; natomiast Twoi jedzą i piją”. A Jezus rzekł do nich: „Czy możecie nakłonić gości weselnych do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli”. Opowiedział im też przypowieść: „Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki, i samo wycieknie, i bukłaki przepadną. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków. Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: «Stare jest lepsze»”.

Prawo i zwyczaje są potrzebne. Wychowują nas. Dają nam stabilizację i ratują w chwilach kryzysu. Święty Ignacy mówi, że w strapieniu duchowym lepiej nie zmieniać decyzji, lecz trzymać się tych powziętych wcześniej, bo w tym stanie nie słyszymy wyraźnie Ducha Świętego. W jakiej sytuacji obecnie się znajdujesz? Bycie dla innych i wiara w Miłość Boga przychodzą ci z lekkością czy wręcz przeciwnie?  

W Kościele mamy coraz więcej różnych form pobożności i ewangelizacji. Niejednokrotnie budzą one kontrowersje czy obawy. Kiedy przyzwyczaimy się do jednej drogi, która nam najbardziej odpowiada, mamy tendencje, by z podejrzliwością lub wyższością patrzeć na inne. Pijąc stare wino, pogardzamy młodym. Czy jesteś w stanie uznać obecność Ducha Bożego w innych członkach Ciała Chrystusa? Szczególnie w tych, które z jakichś względów ci nie odpowiadają? 

Przychodzi czas, że prawo, które do tej pory zapewniało nam bezpieczeństwo, może nas krępować w swojej sztywności. Może wręcz szkodzić, tak jak zniszczone zostały bukłaki czy ubranie. Miłość potrzebuje wolności, którą niesie młodość. Zobacz, w jaki sposób możesz zainspirować się tym, jak Bóg przychodzi do młodych ludzi? Dostrzeż szansę w młodości pogodzonej z doświadczeniem i tradycją.

Poproś Jezusa o łaskę, by rozpoznać działanie Ducha i zasmakować w młodym winie.