09
12.2021
św. Juan Diego Mt 11,11–15 
0,00 / 0,00

Friday, 06 kwietnia 2018

Okres wielkanocny, J 21, 1-14
bł. Pierina Morosini, św. Wilhelm z Paryża
Na początku tej modlitwy postaraj się wyciszyć. Uświadom sobie, że jest ci dane Słowo Boga, którym możesz się teraz posilić. Czy odczuwasz potrzebę karmienia się Jego Słowem? Jeśli nie, poproś o tę łaskę.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Jana
J 21, 1-14
Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał.

Uczniowie, po śmierci Jezusa, wrócili do Galilei. Stamtąd wielu z nich pochodziło. Z własnej inicjatywy wyruszają  na połów. Jednak tej nocy, nic nie udaje im się złowić. Zatrzymaj się na chwilę i wczuj się w stan ducha zawiedzionych apostołów. Czy miałeś podobne doświadczenia porażek i zawodów?

Uczniom objawia się Pan – przychodzi o świcie, wraz ze światłem budzącego się dnia. Pyta o pokarm, który w Ewangelii poza dosłownym sensem, ma również znaczenie pokarmu woli Bożej. Dopiero na słowo Jezusa, z Jego inicjatywy, dokonuje się obfity połów. Umiłowany uczeń w tym znaku rozpoznaje Jezusa i natychmiast daje o nim świadectwo: „To jest Pan!”. W jaki sposób Jezus przychodzi do ciebie? Po czym możesz poznać, że to właśnie On?

„Chodźcie, posilcie się!”. Tymi słowami Jezus zaprasza uczniów do wspólnego posiłku. Wsłuchując się w Jego słowa i przyglądając się gestom które wykonuje, rodzi się w nich wiara, która otwiera im oczy, by zobaczyć swojego Boga. Wsłuchaj się jeszcze raz w dane Ci dzisiaj Słowo, pozwól, niech cię nakarmi.

Poproś Jezusa, aby zaspokoił twój głód wiary, aby pozwalał ci rozpoznać Jego gesty i słowa, którymi zapewnia o swojej nieustannej obecności.