Ustawienia

Ulubione 0
23
04.2024
Uroczystość św. Wojciecha, głównego Patrona Polski J 12,24–26
0,00 / 0,00

Monday, 15 stycznia 2018

Okres zwykły, Mk 2, 18-22
święci Franciszek Capillas, prezbiter, i Towarzysze, męczennicy chińscy
Wyobraź sobie, że siedzisz przy Jezusie w gronie Jego uczniów. Posłuchaj jak ze sobą rozmawiają. Spróbuj zobaczyć ich wyraz twarzy i to jak się zachowują. Co dostrzegasz?

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Marka
Mk 2, 18-22
Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Jezusa i pytali: «Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?» Jezus im odpowiedział: «Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć. Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze część ze starego ubrania i robi się gorsze przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki; i wino przepadnie, i bukłaki. Lecz młode wino należy lać do nowych bukłaków».

Uczniowie Jana i faryzeusze stawiają Jezusowi pytanie dotyczące przestrzegania tradycji. Jest w nim ukryty zarzut lekceważenia zasad ustalonych w Prawie. Przyjrzyj się swojemu życiu i spróbuj rozpoznać dwa lub trzy przyzwyczajenia, które są dla ciebie istotne. Czy zdarzało ci się z nich rezygnować, bo uważałeś, że jest jakaś wartość ważniejsza od nich?

Jezus nie przekreśla zwyczajów i tradycji. Mówi: „Lecz przyjdzie czas, kiedy […] będą pościć”. Wskazuje przede wszystkim na wagę tego, co się wydarza tu i teraz. Właśnie teraz Jezus jest przy tobie, dlatego najważniejsze jest to, co teraz masz do zrobienia. Jak myślisz, co to jest?

Trwanie przy pewnych zwyczajach w zmieniającej się rzeczywistości może rodzić napięcia. Słuchając jeszcze raz tekstu Ewangelii, spróbuj sobie uświadomić, czy któreś z twoich przyzwyczajeń może być przyczyną trudności na drodze do Boga. Co mógłbyś zrobić, by je zmienić?

Na koniec możesz prosić Boga o łaskę wsłuchiwania się w Jego zaproszenia, zwłaszcza te do podjęcia zmian w życiu. Poproś o gotowość i siły do ich realizacji.