Ustawienia

Ulubione 0
20
04.2024
Św. Agnieszka z Montepulciano J 6,55.60-69
0,00 / 0,00

Tuesday, 02 stycznia 2018

Okres Narodzenia Pańskiego, J 1,19–28
Św. Bazyli Wielki i św. Grzegorz z Nazjanzu
W dzisiejszym fragmencie Ewangelii Jan Chrzciciel wskazuje na Jezusa jako ważniejszego od siebie. Zasłuchaj się w te słowa i staraj się podążyć za Janem, aby bardziej poznać Osobę Jezusa. 

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Jana.
J 1, 19–28
Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: «Kto ty jesteś?», on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: «Ja nie jestem Mesjaszem». Zapytali go: «Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?» Odrzekł: «Nie jestem». «Czy ty jesteś prorokiem?» Odparł: «Nie». Powiedzieli mu więc: «Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?» Powiedział: «Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak rzekł prorok Izajasz». A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. i zaczęli go pytać, mówiąc do niego: «Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?» Jan im tak odpowiedział: «Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała». Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.

Działalność Jana na pustyni była tak głośna, że spowodowała reakcję kapłanów i faryzeuszów, którzy pytali Chrzciciela, za kogo się uważa. Chcąc określić tożsamość Jana, pytają go, czy jest Mesjaszem, potem czy Eliaszem albo prorokiem. A ty, za kogo się uważasz? Co określa twoją tożsamość?

Jan w odpowiedzi mówi o sobie w dość dziwny sposób: „Jam głos wołającego na pustyni”. A więc Jan jest głosem. Głos na pustyni roznosi się daleko, wskazuje na kogoś innego, kto nie jest źródłem tego głosu. Jan woła, aby jego słuchacze prostowali drogę Pańską, ponieważ zbliża się Ktoś, kto go przewyższa. . Czy umiesz swym życiem wskazywać na Jezusa?

Jan mówi do faryzeuszy zagadkowo, że pośród nich już stoi Ten, na którego on wskazuje. Przed słuchaczami staje teraz zadanie rozpoznania Mesjasza, bo przychodzi ten, “którego wy nie znacie”. Poznać to znaczy doświadczyć, wejść w bliską więź z drugą osobą. Czy masz pragnienie bliższego poznania Jezusa? Co robisz, aby to poznanie było pełniejsze?

Na koniec poproś Jezusa, aby dał ci łaskę głębszego poznania oraz mocniejszego przylgnięcia do Niego.