Ustawienia

Ulubione 0
25
04.2024
Święto św. Marka Ewangelisty Mk 16,15–20
0,00 / 0,00

Monday, 13 listopada 2017

Okres zwykły, Łk 17, 1-6
święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, pierwsi męczennicy Polski
Jezus nigdy nie potępia człowieka, lecz zawsze grzech. Wszyscy mamy swoje wady i każdy człowiek jest kuszony. Jezus mówi jednak, że ta słabość nie może być dla nas wytłumaczeniem. Nasz grzech uderza bowiem również w innych ludzi.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
Łk 17, 1-6
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na siebie. Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu». Apostołowie prosili Pana: «Przymnóż nam wiary». Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze”, a byłaby wam posłuszna».

Nigdy nie możesz zapominać, że twój grzech nie jest tylko twoją osobistą sprawą. Owocem grzechu, jego skutkiem ubocznym, który uderza przede wszystkim w bliźniego, jest zgorszenie. „Zgorszyć” oznacza uczynić kogoś gorszym. Zastanów się, jakie konsekwencje w życiu innych może mieć twoje uleganie pokusom.

Tylko Bóg tak naprawdę rozumie motywy postępowania człowieka. Wie, dlaczego każdy z nas zachowuje się tak, a nie inaczej. Dlatego Jezus daje nam dzisiaj wskazówki, jak nie dać się uwikłać w cudzy grzech. Poucza, jak rozmawiać, by nie chować i nie podsycać urazy. Zawsze wybaczać i dawać bliźniemu kolejną szansę. Czy jesteś w stanie przebaczyć? W jaki sposób reagujesz na grzechy bliźnich?

Sposób, w jaki Jezus obrazuje swoją naukę, potwierdza, że postawa wybaczania nie jest łatwa. Nieraz wydaje się nieosiągalna. Dla człowieka wiary nie ma jednak rzeczy niemożliwych, bo zawsze wspiera go łaska Chrystusa. Ona zaś buduje na pokorze i zaufaniu. Pomyśl o tym, kto dziś potrzebuje twojego przebaczenia.

Na koniec tej modlitwy poproś Boga, aby uczył cię postawy miłosierdzia względem bliźnich i samego siebie. Proś także o siłę i odwagę, by potrafić właściwie reagować, kiedy zauważasz złe postępowanie drugiego człowieka.