Dzisiaj czcimy świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Poproś go, by pomógł ci odkrywać Boże prowadzenie, którego tak mocno sam doświadczał.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza
Mt 1, 16. 18-21. 24a
Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.

Józef zamierzał oddalić potajemnie Maryję. Spróbuj wczuć się w jego sytuację. Ma narzeczoną, która jest w ciąży i wie, że to nie jest jego dziecko. Z jego punktu widzenia, cała sytuacja z Maryją jest irracjonalna i trudne to przyjęcia. W tej ciemności, Józef, tak jak Abraham, stał się ostoją wiary, obudził w sobie nadzieję, wbrew nadziei. Uwierzył, choć wtedy tyle rzeczy nie rozumiał.

Józef zdecydował się "oddalić" Maryję, to znaczy bronić jej. Wtedy właśnie pojawia mu się we śnie anioł. To dopiero po podjęciu decyzji anioł pomaga mu spojrzeć na tę trudną sytuację innymi, Bożymi oczami. Może tak jak Józef trzeba, byś podjął pewne decyzje, aby dopiero z czasem móc spojrzeć na nie Bożymi oczami?

Kiedy Józef się obudził, "uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański". Sam czyn wypływał jednak z czegoś głębszego, z tego, że uwierzył i zaufał Bogu, który go prowadził. Z dalszych kart Ewangelii wiemy, że nie było to życie łatwe. Musiał uciekać z rodziną do Egiptu, ciężko pracował. Czy widzisz, jak Bóg ciebie prowadzi w życiu? To wcale nie musi oznaczać łatwego życia.

Powierz Panu to, co dotknęło twojego serca podczas tej modlitwy. Proś o odwagę do podejmowania decyzji, które być może ciągle odkładasz. Proś świętego Józefa, by pomógł ci spojrzeć na twoje życie Bożymi oczami.