Zastanów się, za kogo lub za co jesteś odpowiedzialny. Może to być twoja rodzina, szkoła lub praca, ogród, o który dbasz, twoje zwierzę domowe... Pomyśl też o radościach i trudach, z którymi wiąże się ta odpowiedzialność.
J 3,13–17
Jezus powiedział do Nikodema: „Nikt nie wstąpił do nieba, oprócz Tego, który z nieba zstąpił – Syna Człowieczego. A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak trzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony”.
Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że Bóg posłał Jezusa na ziemię dla zbawienia świata. Ewangelista Jan dwukrotnie zapisał, że stało się tak, „aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne”. Najwyraźniej jest to prawda, którą warto zapamiętać. Być może znasz to zdanie bardzo dobrze, ale spróbuj wsłuchać się w nie na nowo. Jezus zstąpił z nieba po to, byś miał życie wieczne.
Aby zbawienie mogło się dokonać, Jezus musi zostać wywyższony na krzyżu. On sam o swojej śmierci mówi stanowczo: trzeba, żeby to się stało. Nie skarży się na swoje zadanie, ale umieszcza je w kontekście miłości Ojca do świata. Jezus jest jedno z Bogiem i przyjmuje Jego plan w pełni. Jakie uczucia towarzyszą ci, gdy słyszysz o zgodzie Jezusa na wypełnienie takiego zadania z miłości?
Wróć myślami do swoich odpowiedzialności, o których pomyślałeś na wstępie tej modlitwy. Każdy, kto kocha i jest za kogoś lub za coś odpowiedzialny, ma swoje małe codzienne umierania i śmierci. W wielu sytuacjach trzeba w imię miłości podjąć jakiś wysiłek lub z czegoś zrezygnować. W jaki sposób postawa Jezusa może być dla ciebie inspiracją w tych odpowiedzialnościach?
Na koniec porozmawiaj z Jezusem o tym, co szczególnie było dla ciebie ważne w tej modlitwie.
Chwała Ojcu…