04
12.2023
Św. Barbara Mt 8,5–11
0,00 / 0,00

Tuesday, 28 listopada 2023

Okres zwykły, Łk 21,5-11 
Św. Jakub z Marchii

Są w życiu momenty, gdy doświadczamy zewnętrznych trudności, niełatwo zorientować się w sytuacji, udźwignąć problemy, nakarmić głód bezpieczeństwa. Posłuchaj utworu New Life’m, który zaprasza do zaufania w takich momentach Bogu, który Jest.

Łk 21,5-11 
Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: „Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”. Zapytali Go: „Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?” Jezus odpowiedział: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „To ja jestem” oraz „Nadszedł czas”. Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”. Wtedy mówił do nich: „Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie”.

Uczniowie podziwiają piękną i bogato zdobioną świątynię. Jezus zapowiada wówczas, że pewnego dnia zostanie ona zupełnie zniszczona. Pokazuje w ten sposób, jak łatwo przemijają bogactwa i dobra tego świata oraz jak nietrwały bywa pokój. Na jakich bogactwach lub dobrach skupiasz swoją uwagę?

Dzisiejszy świat proponuje wiele nowych idei, ścieżek życia, filozofii – nowych „prawd” życiowych. Jezus prosi byśmy uważnie wybierali, nie dali się zwieść. Ostrzega przed tymi, którzy będą podszywać się pod Niego. Jak doświadczasz tego zmagania o wierność Bogu wbrew pokusom świata?

Pan wspomina o wielu nieszczęściach. Mówi o wojnach, katastrofach, chorobach. Przestrzega jednak, abyśmy się nie trwożyli. Zbyt dalekie wybieganie w przyszłość i brak uważności na bycie z Jezusem tu i teraz, owocuje lękiem. Tymczasem człowieka będącego przy Bogu, On wewnętrznie pokrzepia i przygotowuje na trudne wydarzenia. Posłuchaj Ewangelii raz jeszcze, mając na uwadze to, jak można znajdować Boga we wszystkim.

Porozmawiaj z Jezusem jak z przyjacielem, o tym co dostrzegłeś podczas tej modlitwy. 


Chwała Ojcu…