02
10.2022
XXVII niedziela zw. Łk 17,5-10
0,00 / 0,00

Friday, 02 września 2022

Okres zwykły, Łk 5,33–39
Św. Beatrycze z Silvy

Faryzeusze zarzucają Jezusowi, że Jego uczniowie nie poszczą tak jak ich uczniowie. Posłuchaj uważnie, co Jezus im odpowiada.

Łk 5,33–39 
Faryzeusze i uczeni w Piśmie rzekli do Jezusa: „Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, podobnie też uczniowie faryzeuszów; natomiast Twoi jedzą i piją”. A Jezus rzekł do nich: „Czy możecie nakłonić gości weselnych do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli”.
Opowiedział im też przypowieść: „Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki, i samo wycieknie, i bukłaki przepadną. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków. Kto się napił starego, nie chce potem młodego – mówi bowiem: «Stare jest lepsze»”.

W tym fragmencie Ewangelii Jezus mówi o sobie znamienne słowa. On jest panem młodym, a więc kimś wyjątkowym. Dlatego uczniowie cieszą się Jego obecnością. Jak mogą pościć, skoro jest wśród nich! Pomyśl, jak ty patrzysz na Jezusa, jakie wrażenie robi na tobie Jego osobowość, postawa wobec otoczenia, niezwykłość Jego nauczania? 

Jezus jest tym, który wszystko czyni nowym. Jego nauczanie jest niezwykłe, wręcz zaskakujące swoją nowością. Nauka Jezusa jest całkowicie odmienna od tego, co było wcześniej. Jest tak świeża i odkrywcza, że nie da się jej wcisnąć w żadne ramy, w żadne schematy. Jakie jest twoje doświadczenie odkrywania nowości nauki Jezusa? 

Przyjmować nowe życie od Jezusa to najlepsze, co możesz uczynić. Życie staje się ciekawe, twórcze, nie ma miejsca na nudę, na rutynę. To Jezus daje ci nowe myślenie, nowe patrzenie, nowe odczuwanie. On stopniowo odnawia każdy aspekt twojego życia. Możesz doświadczać coraz pełniejszego życia i stawać się nowym człowiekiem. Jak  przyjmujesz to, co On ci proponuje?

Porozmawiaj z Jezusem o tym, co cię szczególnie poruszyło w trakcie tej modlitwy. Podziękuj za dar nowego życia… 

Chwała Ojcu…