Ustawienia

Ulubione 0
24
04.2024
Św. Jerzy J 12,44–50
0,00 / 0,00

Saturday, 02 lipca 2022

Okres zwykły, Mt 9,14–17
Św. Bernardyn Realino SJ

Wyobraź sobie, że stoisz w grupie ludzi skupionej wokół Jezusa. Przychodzą do Niego uczniowie Jana Chrzciciela, zadają Mu pytanie. Posłuchaj tego, co w odpowiedzi mówi Jezus. 

Mt 9,14–17
Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: „Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?” Jezus im rzekł: „Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć. Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie, i gorsze staje się przedarcie. Nie wlewają też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki przepadają. Ale młode wino wlewają do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje”.

Jezus przyszedł na świat w konkretnym środowisku religijnym. Nie było ono jednorodne – tak jak ma to miejsce i dzisiaj. Różnorodność powoduje czasami porównywanie się, niezrozumienie, konflikty, poczucie niesprawiedliwości. Być może z którejś z tych postaw wynikło pytanie uczniów Jana o częstotliwość postów. Jezus wykorzystuje jednak tę okazję, by powiedzieć uczniom Jana o swojej godności.

Kiedy ludzie zadają pytania o gesty lub rytuały religijne, często wynika to z ich przywiązania do określonej formy kultu. To przywiązanie może być zbudowane zarówno na przyzwyczajeniu, jak i na osobistym doświadczeniu owocności jakiejś formy religijnej. Ale Jezus, przywołując obraz pana młodego i gości weselnych, pokazuje swoim rozmówcom zupełnie inną perspektywę. Praktyki religijne nabierają głębokiego sensu tylko wtedy, kiedy wypływają z osobistej relacji z Bogiem. Co to dla ciebie oznacza?

Jezus używa obrazu bukłaków i łat na ubraniu, aby pokazać radykalizm zmiany, której potrzebujemy. Nie chodzi tu przecież o zmianę zewnętrznych gestów, ale o przemianę serca. Człowiek, który doświadczył miłości Boga, chce na nią odpowiedzieć i z tej potrzeby powinny dopiero wypływać praktyki religijne. Z kolei z tego osobistego spotkania powinna wynikać chęć dzielenia się tym doświadczeniem i niesienia miłości drugiemu człowiekowi. Zastanów się, jakie są twoje motywacje praktyk religijnych i działań na rzecz bliźnich.

Porozmawiaj z Jezusem o tym, co w szczególny sposób poruszyło cię w dzisiejszej modlitwie.

Chwała Ojcu…