06
07.2022
Bł. Maria Teresa Ledóchowska Mt 10,1–7
0,00 / 0,00

Wednesday, 22 czerwca 2022

Okres zwykły, Mt 7,15-20
Św. Tomasz More

Wyobraź sobie, że jesteś na spacerze w lesie. Jest ciepło, a w słońcu błyszczą dojrzewające leśne owoce. Posłuchaj, co Jezus mówi dziś do uczniów o drzewach i ich owocach.

Mt 7,15-20 
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, zostaje wycięte i wrzucone w ogień. A więc: poznacie ich po ich owocach”.

Spacerując po lesie, można napotkać różne ładnie wyglądające owoce.  Niektóre z nich są dobre do jedzenia, inne mają działanie toksyczne. Łatwo pomylić podłużne, błyszczące owoce ligustru z jagodami, a owoce bluszczu z borówką amerykańską. Nie wszystko złoto, co się świeci, i nie każdy apetycznie wyglądający owoc jest jadalny. Podobnie dzieje się w życiu duchowym.

Jezus mówi uczniom, aby byli roztropni i nie dawali się zwieść zewnętrznym pozorom. Pociągająca powierzchowność człowieka może skrywać złe intencje, a zewnętrzna renoma organizacji służyć jako parawan dla hipokryzji. Jak rozpoznajesz zamiary innych wobec ciebie? W jaki sposób sprawdzasz ich wiarygodność, zanim dasz im posłuch?

Prawdziwy prorok czyni to, co mówi. O jego prawdziwości świadczą nie tyle  słowa, co postawa i czyny. Fałszywy prorok oddziela słowa od czynów,  separuje człowieka od Boga, a życie religijne od życia codziennego. Słuchając kolejny raz tekstu Ewangelii, spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim jesteś prorokiem? 

Porozmawiaj z Jezusem o tym, co było ważne dla ciebie w tej modlitwie. Możesz poprosić o umiejętność rozpoznawania fałszywych proroków oraz przynoszenie dobrych owoców w swoim życiu. 

Chwała Ojcu…