opcje zaawansowane (rozwiń)zaawansowane
opcje zaawansowane (zwiń)zwiń

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2017 - Droga Przełomu

390

Przejdź do rozważań ->


Tegoroczne rozważania to świadectwa członków Wspólnoty Indywidualności Otwartych , którzy abstrakcyjne prawdy zmienili na własne doświadczenia duchowe. Rozważania więc nie są napisane, a raczej dobrze przeżyte. Dlaczego? Bo oparte są na owocach ich życia. To dzięki nim możemy bardziej zrozumieć, że EDK znaczy radykalną zmianę. Wiemy kim jesteśmy dzisiaj, ale nie wiemy kim możemy być jutro! Te wyjątkowe rozważania są duchowym kompasem na „Drodze Przełomu”. A przełom ten wymaga pełnego zaangażowania: Twojego i Boga.

Jesteśmy wspólnotą ludzi różnych, ale o podobnych ideałach. Dzięki podejmowanym wyzwaniom, przeżyciom duchowym, które zmieniają nasze wnętrze, otwieramy się na drugiego człowieka. Wyraża się to m. in.  w naszym zaangażowaniu w programy SZLACHETNA PACZKA i AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI.

Droga Przełomu


Droga przełomu – ta myśl przewodnia nie została wybrana przypadkowo. To raczej odkrycie tego, jak działa Ekstremalna Droga Krzyżowa. Coraz więcej osób dzieli się swoim doświadczeniem fundamentalnej zmiany życiowej, która wyrosła w czasie nocnej wędrówki. Nie dziwię się temu. Z założenia EDK ma boleć. Nie należy się znieczulać, ani tym bardziej szukać namiastek komfortu. Pikniki, pogaduszki w drodze, dogadzanie sobie sprawiają, że cały trud idzie na nic. Skupienie, determinacja, przełamywanie barier – to prowadzi do istotnego momentu. Gdy wszystko boli, krzyczy – „wracaj do łóżka!”, „po co ci to!” – możemy odpowiedzieć: „nie chcę komfortu, chcę prawdziwego życia”. Dopóki modlimy się i jest nam dobrze, dopóty tak naprawdę nie modlimy się. Po prostu jest nam dobrze. Gdy przekraczamy siebie, możemy rozpocząć prawdziwą rozmowę z Bogiem. Nie koncentrujemy się już na sobie, ale na spotkaniu z Bogiem. W tej rozmowie Bóg mówi: wiesz, kim jesteś, ale nie wiesz, kim możesz się stać. Otwórz się na nowe życie. Zostaw to, co było. Sprawdź, jak może być.

Ciekawe, że im bardziej pilnujemy surowych zasad EDK, tym więcej osób chce ruszać na nocną wędrówkę. Wiele razy spotykamy się z próbami „złagodzenia” zasad. Odrzucamy je. Przecież nie warto iść za tym, co łatwe, ale za tym, co ma sens.


Czas wyruszyć w drogę. Nie chodzi o to, aby się przejść, coś sobie udowodnić. Chodzi o to, aby się zmienić. Pisze o tym Rafał w stacji XI: nawrócenie działa wtedy, gdy ty się otwierasz i Jezus może zacząć działać. To nie dzieje się samo. Przełom wymaga pełnego zaangażowania: Twojego i Boga.

I jeszcze o samych rozważaniach. To nie są cytaty z mądrych książek. To świadectwa osób, które abstrakcyjne prawdy zamieniły na własne doświadczenia duchowe. Można powiedzieć, że rozważania nie tyle są dobrze napisane, ile dobrze przeżyte. Prawdy w nich zawarte zostały sprawdzone według reguły: poznacie po owocach. Tegoroczne rozważania mogą więc być swoistym przewodnikiem po tym, jak się zmienić. Jak dokonać życiowego przełomu, który wymaga nie tylko słuchania, ale też zaangażowania. Ekstremalna Droga Krzyżowa łączy to. I dlatego działa.

Powodzenia. 

ks. Jacek WIOSNA Stryczek

Podziękowania


Rozważania napisali

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

Członkowie Wspólnoty WIO (wio.org.pl)


Muzyka

Dominik Dubiel SJ (piano)

Mikołaj Kubicki (trąbka)


Realizacja dźwięku i Montaż

Paweł Nawrocki (Studio Inigo)

Co to jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Ekstremalna Droga Krzyżowa ma pomóc w głębokim przeżyciu Wielkiego Postu. Jest nietypową formą rozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej podczas nocnego marszu do wybranego sanktuarium. Więcej na: www.edk.org.pl

Ideodawcą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej i jest ksiądz Jacek Wiosna Stryczek wraz z Męską Stroną Rzeczywistości. Teksty rozważań zostały napisane i są czytane przez członków wspólnoty Męska Strona Rzeczywistości.

Ks. Jacek WIOSNA Stryczek

Lider społeczny; prezes Stowarzyszenia WIOSNA, inspirator wielu wartościowych działań prowadzonych przez tę organizację, takich jak SZLACHETNA PACZKA. Duszpasterz studentów, wolontariuszy i ludzi biznesu w Krakowie.

Męska Strona Rzeczywistości

Jest miejscem dla każdego mężczyzny szukającego Boga i chcącego odkryć swoją tożsamość. Powstała z potrzeby zmiany - zmiany standardowego spojrzenia na mężczyznę w Kościele.

 


Cała Ekstremalna Droga Krzyżowa

Wszystkie rozważania do ściągnięcia jednym kliknięciem.

Słuchaj rozważań EDK w aplikacji!

Modlitwa może być jeszcze bliżej, niż myślisz! Pobierz aplikacje na swój telefon komórkowy i korzystaj z rozważań Ekstremalnej Drogi Krzyżowej!