opcje zaawansowane (rozwiń)zaawansowane
opcje zaawansowane (zwiń)zwiń

Rachunek Sumienia

Poniżej dostępne są pliki, które mogą ci pomóc w codziennej modlitwie rachunku sumienia. Jest to metoda wymyślona przez św. Ignacego Loyolę. Przygotowaliśmy 7 wprowadzeń, na każdy dzień tygodnia jedno. Pierwsze dni wprowadzają do kolejnych punktów metody modlitwy. Ostatni to zastosowanie metody w całości.

Swoje rozważania czyta o. Józef Augustyn SJ.

 

Dzień 1. - Dziękczynienie [I]

Rachunek sumienia to nie jest wyliczanie swoich grzechów. Pierwszym jego punktem jest zobaczenie jak Pan Bóg działa konkretnie w moim życiu. Zadaj sobie pytanie gdzie w tym dniu była obecna Boża Łaska?

Dzień 2. - Dziękczynienie [II]

Dziękować w języku biblijnym oznacza być dla kogoś źródłem radości. Dziękuje ten, kto przeżywa radość, kto uczy się radości. Co kieruje moim życiem? Czy jest to chęć przeżycia przygody, czy raczej przygnębienie i znużenie? Za co mogę dziś podziękować?

Dzień 3. - Poznanie grzechów

Poproś o łaskę poznania swoich grzechów i siłę do odrzucenia ich. Chodzi o wewnętrzne odczucie, że grzech jest źródłem nieszczęścia dla mnie samego i dla innych. Które z twoich grzechów sprawiają ci najwięcej cierpienia i bólu? Poproś, aby Pan pokazał ci związek między grzechem, a twoim cierpieniem.

Dzień 4. - Pragnienia nie uporządkowane

Przypomnij sobie pragnienia, jakie pojawiały się w tobie dzisiaj. Jakie było ich źródło? Ku czemu one prowadziły? Jakie tendencje zauważasz w sobie? Opowiedz o nich Panu Bogu.

Dzień 5. - Pojednanie

Przebaczenie dotyka zawsze tego co nas najbardziej boli w relacji z innymi. Dlatego może jest takie trudne. Czy poczułem się dziś skrzywdzony? A może to ja dziś kogoś skrzywdziłem. Na ile jest we mnie żywe pragnienie pojednania. 

Dzień 6. - Odrzucenie zła

Przebaczenie to coś więcej niż zapomnienie krzywdy. Tak naprawdę, to dokonać tego może w nas tylko Bóg. Poproś aby to Pan Bóg wziął na siebie jego ciężar, za Twoje zło. Zastanów się też, jakie jest źródło Twojego grzechu.

Dzień 7. - Całość rachunku sumienia

Przejdź teraz wszystkie punkty ignacjańskiego rachunku sumienia. Zacznij od dziękczynienia, za osoby, wydarzenia i słowa, których doświadczyłeś, ale i które ofiarowałeś innym. Zobacz jak w nich przejawiała się Boża Obecność. Następnie przeproś za każdą Łaskę, którą zmarnowałeś, za każde zło, za każdy moment niewierności. Poproś też o siłę na kolejny dzień. O łaskę odrzucenia zła i wierności dobru. 

Owoce twojej modlitwy

Podziel się swoimi refleksjami z rachunku sumienia. Wpisz je tutaj: 

Cały rachunek sumienia

Przygotowaliśmy cały rachunek sumienia do ściągnięcia jednym kliknięciem :) 

o. Józef Augustyn SJ

(ur. 1950), rekolekcjonista, kierownik duchowy, animator rekolekcji ignacjańskich, autor licznych publikacji z zakresu duchowości oraz pedagogiki chrześcijańskiej, redaktor naczelny kwartalnika "Życie Duchowe".