FAQ

czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

1.  Dlaczego  Modlitwa  w  drodze?2.  Jak  korzystać?3.  Ogólne4.  Ewangelia5.  Współpraca  i  wsparcie 6.  Informacje  techniczne1. Dlaczego Modlitwa w drodze?

Pomysł na Modlitwę w drodze wypływa z doświadczenia Ćwiczeń Duchowychśw. Ignacego Loyoli, a dziesięciominutowe rozważania bazują na metodzie kontemplacji Słowa Bożego. Proponowany rodzaj modlitwy polega na wsłuchaniu się we fragment Pisma Świętego, wyobrażeniu sobie sceny biblijnej, wczuciu się w nią oraz na refleksji odnoszącej się do własnego życia. Przebywanie w obecności Pana nadało św. Ignacemu niebywałe wyczucie obecności Bożej w codziennym życiu. Był on człowiekiem czynu i głębokiej modlitwy. Droga, którą prowadził go Pan Bóg i codzienne rozeznawanie woli Bożej, doprowadziło go do założenia Towarzystwa Jezusowego -zakonu jezuitów. Chciał, by był on awangardą apostolstwa - odważnym głoszeniem miłości Boga pod sztandarem Krzyża. 

Odnajdywanie Boga we wszystkich rzeczach, czyli kontemplatywność w działaniu, jest głównym rysem duchowości ignacjańskiej. Nie ma jednak prawdziwej kontemplacji w życiu codziennym bez kontemplacji Naszego Pana w Jego Słowie. Stąd tak ważna rola samych Ćwiczeń Duchowych – bezpośredniego i intensywnego doświadczania Pana Boga. Zachęcamy do korzystania z codziennych ćwiczeń, proponowanych w Modlitwie w drodze, jako z ziarna, które w swoim czasie wyda owoc. Zachęcamy także do odbycia rekolekcji ignacjańskich, które pozwalają wypłynąć na głębię własnego życia - rozwinąć żagle przygody życia w Bogu. Terminy znajdziesz na stronie www.rekolekcje.jezuici.pl

 


 


2. Jak korzystać? 

Dzięki serwisowi Modlitwa w drodze, możesz każdego dnia przeżyć kilka minut skupienia w swoim zabieganym życiu. Słuchaj Słowa Bożego, módl się nim i wprowadzaj je w życie.Nasza propozycja modlitwy jest zachętą dla wszystkich – tych zaznajomionych z różnymi formami modlitwy, jak i tych niespecjalnie praktykujących. Nagranie ma charakter krótkiej medytacji prowadzonej lub też rozważania, mającego prowadzić do refleksji osobistej. 

Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z taką metodą modlitwy jest to okazja do zapoznania się z Ewangelią i odkrycia bogactwa kontemplacji, która okazuje się nieocenionym bogactwem chrześcijaństwa. Natomiast dla osób, które doświadczyły już Ćwiczeń Duchowych, może być to pomoc w podtrzymaniu praktyki codziennego kontaktu ze Słowem Życia.

Każda modlitwa to około 10 min. rozważanie bazujące na Ewangelii. Rozważanie zaczyna się od wysłuchania Słowa Bożego, a następnie kilku myśli komentarza - tak, abyś podczas słuchania muzyki, mógł odnieść je do swojego życia. Taka modlitwa ma pomóc odnaleźć Boga, który jest obecny w każdym momencie naszego życia. 

Gdzie więc się modlić? Wszędzie! W drodze do szkoły, na studia, do pracy. Stojąc w korkach, jadąc tramwajem czy idąc pieszo, każde miejsce jest dobre, by odnaleźć Boga. 
Korzystanie z Modlitwy w drodze jest bardzo proste! Nawet jeśli już opadasz z sił i trudno jest ci samemu się skupić - z pomocą przychodzi Modlitwa w drodze! Wystarczy, że założysz słuchawki na uszy i włączysz rozważanie - a wtedy już konkretne punkty poprowadzą cię na tej drodze... 

W kilku bloczkach, pokazujemy możliwości naszej platformy. Jeśli jeszcze wahasz się, czy warto - rzuć okiem na świadectwa tych, dla których Modlitwa w drodze stała się ważnym elementem codziennego życia. Modlitwa w drodze to nie tylko strona www, ale i darmowa aplikacja na telefony i tablety [Android/iOS]. Usprawnia ona aktualizowanie modlitw, pozwoli na komentowanie i łatwe zarządzanie ulubionymi plikami. 

Modlitwa w drodze jest więc rozbudowanym projektem, które ma przede wszystkim służyć każdemu człowiekowi na jego drodze do Pana Boga. Korzystanie z Modlitwy w drodze jest całkowicie bezpłatne, a jedną z cech jej działalności jest non-profit. 

Jednym z głównych haseł jezuitów jest magis, co z łaciny oznacza więcej, bardziej. Staraj się więc wciąż w swojej wierze chcieć więcej! Staraj się żyć bardziej! A my mamy nadzieję, że Modlitwa w drodze będzie do tego dla ciebie dobrą pomocą.
 


 

3. OGÓLNE

Ile osób pracuje w MWD? 
5. Więcej o składzie redakcji w zakładce ludzie 

Czy powinienem się modlić medytacją MWD codziennie? 

Tak 

Czy powinienem się modlić za ekipę Modlitwy w drodze? 
Tak 

Czy ekipa MWD się za mnie modli? 
Tak, modlimy się za ciebie i wszystkich naszych słuchaczy. Co jakiś czas sprawujemy też Eucharystię w waszych intencjach. Jeśli chcesz wiedzieć o planowanych Mszach MWD, dołącz do społeczności newslettera. Kliknij tu...

 


 

4. EWANGELIA

Czemu w niektórych kościołach słyszę inną Ewangelię, niż w MWD (inne sigla)? 
Najlepiej w takiej sytuacji spytać się swojego proboszcza. Może lokalnie obchodziliście jakieś inne wspomnienie? To częsta sytuacja, gdyż w różnych diecezjach w Polsce mogą być czasami różne wspomnienia, lub nakładać się z jakimiś lokalnymi świętami. W MWD usłyszysz te Ewangelie, które obowiązują w większości lub we wszystkich diecezjach w Polsce.

Czemu w niektórych kościołach słyszę inne tłumaczenie Ewangelii, niż w MWD? 
Korzystamy z najnowszego lekcjonarza liturgicznego (z 2015 roku). Tam znajdują się teksty Biblii Tysiąclecia, ale dostosowane do użytku liturgicznego. Dlatego tłumaczenie nieco się różni. Zależnie od parafii można usłyszeć starą, bądź nową wersję tłumaczenia. Parafie przechodzą na nowe lekcjonarze w rożnym czasie.  

 


 

5. WSPÓŁPRACA I WSPARCIE

Chciałbym zaprezentować MWD w swojej wspólnocie / parafii. Jak mogę to zrobić?
Chętnie udostępnimy Ci naszą prezentację w formie pdf. Będziesz mógł opowiedzieć o dziele Modlitwy w drodze w społeczności do której należysz, opierając się o profil, misję i szczegółowe dane, jakie zawarliśmy w pliku. Napisz na: [email protected] 

Czy mogę wesprzeć MWD finansowo? 

Zdecydowanie tak! Jesteśmy organizacją non-profit i żeby funkcjonować, potrzebujemy finansowego wsparcia. Przejdź do działu Wesprzyj 

Czy mogę się przyłączyć i nawiązać współpracę z Modlitwą w drodze? 

Oczywiście, że tak! Jest wiele sposobów, na które możesz nam pomóc! Wszystkie formy współpracy jakie na ten moment przychodzą nam do głowy, znajdziesz tutaj: Współpraca

 


 

6. INFORMACJE TECHNICZNE

Jaką wersję systemu Android powinienem zainstalować aby aplikacja poprawnie działała? 

Minimum Android 4.4 KitKat 

Chciałem ściągnąć MWD na swój telefon, niestety aplikacja jest niezgodna z moją wersją Androida. Co mogę zrobić? 
W związku z tym, że dostosowujemy aplikację do nowszych standardów (nowe api wymagane przez Google), aplikacja może być niedostępna dla telefonów ze starszymi wersjami androida. W takich sytuacjach zalecamy instalację starszej wersji aplikacji, którą można pobrać tutaj albo tutaj (wersja druga) 

Przy każdym uruchomieniu rozważań lub modlitwy słyszę powiadomienie. Jak je wyłączyć? 

Na pasku powiadomień kliknij w Modlitwę w drodze, po czym wyłącz dźwięk powiadomienia 

Czy Modlitwa w drodze stosuje Politykę prywatności zgodną z RODO? 
Tak. Aby przeczytać Informacje o przetwarzaniu danych osobowych zgodne z RODO, przejdź do: Polityka prywatności RODO 

Czy mogę zapisać pobrane modlitwy na karcie SD? 

Jeszcze nie, ale ta funkcja wkrótce będzie możliwa. Pracujemy nad tym. Poinformujemy cię o zmianach najszybciej jak to będzie możliwe. W tym celu zapraszamy do zapisania się do newslettera. Kliknij tu... 

Jak mogę odsłuchać wcześniejsze rozważania MWD? 

- w aplikacji: wejdź do: Modlitwa na dziś / kliknij w strzałkę obok dzisiejszej daty
- na stronie internetowej (komputer): na stronie głównej kliknij w strzałkę znajdującą się obok kalendarza
- na stronie internetowej (telefon): kliknij w symbol strzałek znajdujący się obok kalendarza, co spowoduje wyświetlenie małego kalendarium, na którym wybierzesz interesującą Cię datę 

Dlaczego nie ma aplikacji na iPada? 
Aplikacja Modlitwy w Drodze została stworzona dla ekranów telefonów, ale można ją też zainstalować na iPadzie. W wyszukiwarce AppStore należy zaznaczyć opcję "Tylko dla iPhone" i aplikacja daje się wyszukać i zainstalować. 

Po zmianie czasu z letniego na zimowy przypomnienia przychodzą o godzinę za wcześnie - jak to naprawić? 
Jeden z użytkowników rozwiązał ten problem poprzez odinstalowanie i zainstalowanie aplikacji od nowa. 

Czy mogę automatycznie czyścic pamięć aplikacji? 
Tak. W tym celu przejdź do "Ustawień" w menu i wybierz zakładkę "Wyczyść pamięć". 

Czy mogę pobierać dane tylko przez WIFI? 
Tak. Należy przejść do "Ustawień" w menu i wybrać zakładkę "Pobieranie danych", a następnie oznaczyć pole wyboru "Pobieraj tylko na WIFI" za pomocą kliknięcia. 

Czy mogę ściągnąć rozważania na najbliższe dni? 
Tak. Aby pobrać modlitwę przejdź do "Ustawień" w menu i wybierz zakładkę "Baza danych plików", a następnie wpisz ilość dni lub wskaż zakres czasowy dla pobierania. 

Czy aplikacja ma mechanizm automatycznego cyklicznego pobierania plików? 
Obecnie nie posiada. Istnieje natomiast mechanizm przypominający o tym, że należy pobrać nowe nagrania. Nie wykluczone, że w przyszłości możliwość automatycznego cyklicznego pobierania się pojawi. Wówczas na pewno poinformujemy o tym użytkowników poprzez newsletter. Jeśli chcesz się zapisać Kliknij tutaj... 

Jak oznaczać rozważania jako ulubione? 

Aby to zrobić, wystarczy kliknąć w ikonę gwiazdki z plusem, która jest umieszczona pod playerem danej modlitwy

Czy mogę ustawić przypominacz o modlitwie? 
Tak. W tym celu wejdź do "Ustawień" w menu i wybierz zakładkę "Przypomnienia", a następnie wskaż godzinę lub datę i godzinę przypomnienia 

Aplikacja MWD nie działa. Co mogę zrobić?
Możesz odinstalować i zainstalować aplikację jeszcze raz, a jeśli to nie pomoże, zgłoś usterkę do nas, wysyłając mail na: [email protected]. Podaj w wiadomości informację o telefonie: model i wersję systemu operacyjnego. Opisz też, w którym momencie aplikacja działa niepoprawnie i na czym polega ten błąd. Jeśli dołączysz do maila zrzut ekranu (screenshot) z błędem, będziemy mogli łatwiej zlokalizować problem.

Czy będzie możliwość zintegrowana aplikacji z Android Auto? 
Ze względu na koszty utrzymania aplikacji w najbliższym czasie nie planujemy rozwoju w kierunku Android Auto. W ramach alternatywy proponujemy skorzystać z dowolnej aplikacji do słuchania podcastów (np. Podcasty Google, albo Spotify).