opcje zaawansowane (rozwiń)zaawansowane
opcje zaawansowane (zwiń)zwiń

W maju serdecznie zapraszamy do wspólnej kontemplacyjnej modlitwy litanią loretańską do Najświętszej Marii Panny!Litanie niezwykle odpowiadają naszym ludzkim i duchowym potrzebom. Nazywamy w nich po imieniu – i za każdym razem inaczej – osoby bliskie i drogie naszemu sercu. Z różnych punktów widzenia przyglądamy się im, podziwiamy i chwalimy. Tak naprawdę jednak wysławiamy i podziwiamy Boga. On tak wiele może zrobić w człowieku, który całkowicie Mu się zawierza i oddaje. Maryja jest tej postawy ideałem.

Litania do Najświętszej Maryi Panny jest nazywana „drogocennym kamieniem wśród litanii”. Jest „modlitewnym strumieniem uwielbień i błagań”. W każdym krótkim wezwaniu najpierw wychwalamy Maryję (jako Matkę, Pannę, wcielenie biblijnej alegorii, Królową), a następnie prosimy – „módl się za nami” i „ucz nas pozwalać na dzieła Boże w naszym życiu”.

Litania do Maryi pojawiła się w Europie Zachodniej pod koniec XII wieku. Z tego okresu datuje się jej pierwszy zapis w pewnym paryskim manuskrypcie. Niedługo później jest już bardzo popularna w sanktuariach maryjnych, szczególnie we Włoszech (np. Loreto – stąd loretańska). Na przestrzeni wieków do litanii dołączano kolejne wezwania wraz z rozwojem wiedzy teologicznej o Maryi, tzw. mariologii. W 1980 r. dodano wezwanie „Matko Kościoła”, w 1996 r. wezwanie „Królowo Rodzin”, natomiast w 2014 r. – „Matko Miłosierdzia”.


Projekt „Litania Loretańska" dla serwisu Modlitwa w drodze zrealizowali:

Pomysłodawca i manager projektu: Dominik Dubiel SJ
Śpiew: Katarzyna Bogusz
Lira korbowa: Joachim Mencel
Realizacja, miks, mastering: Mateusz Frankiewicz
Wideo: Mikołaj Cempla
Produkcja: WAM / Studio Inigo