Ustawienia

Ulubione 0
28
03.2024
Wielki Czwartek J 13,1–15
0,00 / 0,00

Friday, 15 lipca 2016

Okres zwykły, Mt 12, 1-8
św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła
Spróbuj poczuć się jak uczniowie przy Jezusie – swobodnie i bezpiecznie.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza.
Mt 12, 1-8
Pewnego razu Jezus przechodził w szabat wśród zbóż. Uczniowie Jego, będąc głodni, zaczęli zrywać kłosy i jeść. Gdy to ujrzeli faryzeusze, rzekli Mu: «Oto Twoi uczniowie czynią to, czego nie wolno czynić w szabat». A On im odpowiedział: «Nie czytaliście, co uczynił Dawid, gdy był głodny, on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego i jadł chleby pokładne, których nie wolno było jeść jemu ani jego towarzyszom, tylko samym kapłanom? Albo nie czytaliście w Prawie, że w dzień szabatu kapłani naruszają w świątyni spoczynek szabatu, a są bez winy? Oto powiadam wam: Tu jest coś większego niż świątynia. Gdybyście zrozumieli, co znaczy: „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”, nie potępialibyście niewinnych. Albowiem Syn Człowieczy jest Panem szabatu».

Dystans. To słowo, które charakteryzuje faryzeuszy. Jednak jest to dystans niewłaściwy, wręcz chorobliwy. Prawo ponad wszystko. Co z tego, że uczniowie są głodni, to dla nich nieistotne. Wiara wzywa do dystansu, uczy nas dystansu do ziemskich rzeczy, jednak na pewno nie w stylu reprezentowanym przez faryzeuszy. Jak wygląda Twój dystans? Jak byś go opisał? W czym się przejawia?

Pamięć i wyciąganie wniosków. Tego brakowało faryzeuszom. Wybrali sobie jasne, klarowne zasady, bo o nich łatwiej pamiętać i łatwo je stosować. Jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana. Wymaga nieustannego dopasowywania się do obecnej sytuacji. Nie można się zamknąć, jeśli chce się żyć prawdziwie. To niełatwe, ale niezbędne. Mówimy często , że wyjątek potwierdza regułę. W naszym życiu jest mnóstwo wyjątków. 

Syn Człowieczy jest Panem szabatu. On decyduje o tym, co jest właściwe, a co nie. Teraz to trudniej rozumieć, bo żyjemy w czasach demokracji, nie władców. Jednak dawniej to przecież pan decydował o losie o losie poddanych. Przepisy i regulacje były często drugorzędne. Chrystus jest Panem, On decyduje. Skoro mamy Go naśladować, to również w tym. Nie chodzi o celowe działanie wbrew zasadom, ale o zaangażowanie, które może wiązać się z wyjściem poza przyjęty schemat. Czy jesteś gotowy to zrobić? 

Panie szabatu, pomóż mi naśladować Ciebie we wszystkim.